úvodní stránka - o pečení - Foto postup - Jak vymodelovat loď

Jak vymodelovat loď

Jak vymodelovat loď jako zápich do dortu? Přání bylo dort s pirátem. Na internetu jsem si našla předlohu jednoho dortu, kde taková loď byla vymodelována. Zalíbilo se mi to a zkusila jsem loď vymodelovat pomocí dortových oplatek. Chtěla jsem, abych modelaci měla pevnou a nemusela čekat příliš dlouho na vytvrdnutí modelovací hmoty. Pokud nepoužijete dortové oplatky, můžete vymodelovat loď i pomocí modelovací hmoty. Jen musíte použít Tylo powder, který vám pomůže hmotu rychleji vytvrdnout. Takovou modelaci si udělejte min.týden předem, aby vše zatvrdlo.

Pomůcky

  • silnější dortové oplatky bez náplně
  • čokoláda
  • modelovací hmota
  • gelové barvy
  • kostice a jiné modelovací pomůcky

Dortové oplatky

 

zakoupíte v potravinách. Měla jsem strach vyřezat tvar, že mi oplatka praskne. Musíte na to použít malý jemný pilkový nůž. 

 

postup lod

 

Na papír si namalujete tvar lodě, jak bude vypadat. Použijete jedlou fix na obtáhnutí obrázku. Loď se skládá ze dvou stejně vyřezaných tvarů. Opatrně vyřežete.

 

postup lod

 

Vyříznete dva tvary a slepíte je pomocí rozehřáté čokolády. Necháte zaschnout.

 

postup lod

 

Na potažení lodě jsem použila potahovací a modelovací hmotu Mecflex. Hmotu jsem nabarvila hnědou barvou od zn.Wilton. Na tmavší odstín hnědé musíte dát více barvy. 

 

postup lod

 

Stěžeň:

 

Dvě dlouhé špejle potáhnete do poloviny černou modelovací hmotou. Děláte to tak, že z hmoty si uděláte váleček dlouhý asi 1-2 cm. Špejli vložíte do válečku. Hmota bude zhruba uprostřed. Válíte na podložce tak dlouho, až máte čistě obtáhnutou špejli. Válíte opravdu do tenka. Přebytečnou hmotu odstraníte. Pokud to budete dělat na 3D dort na stěžeň pro vlajky, tam samozřejmě musíte udělat silnější vrstvu.

 

Loď:

 

Vyválíte si hmotu, nedělejte ji příliš tlustou a ani příliš tenkou. Akorát, aby jste pokryli oplatek a šla vám tam obtisknout strukturální podložka na dřevo. Potřete ji lehce buď lepidlem na hmotu nebo vodou. Můžete i čokoládou. Dortovou oplatku obalíte a odříznete přebytečnou hmotu. Začistíte okraje. 

 

postup lod

 

Tady tu strukturální podložku na obtisk motiv dřevo jsem použila na trup lodi. Zakoupíte ji v každém eshopu s cukrářskými potřebami. Stačí přiložit a válečkem převálet. Z druhé strany to samé. Moc netlačte. Ono se to z druhé strany jakoby zas vyhladí o podložku. Ideální mít takové dvě :-). Já si to pak přejedu ještě jednou z té strany co chci, aby šla vidět. Kosticí udělám rýhy a dírky, aby to vypadalo jako dřevo.

 

 

Na špejlích je hmota dobře zatvrdnutá, aby jste mohli se špejlemi manipulovat. Opatrně zasunete doprostřed trupu lodi. Ideální se trefit mezi dvě oplatky.

 

postup lod

 

Uděláte okraje lodi, aby to bylo barevně laděné. To už je na fantazii každého z vás.

 

postup lod

 

Dobře se modeluje, když máte zápich lodě položený na podložce.

 

postup lod

 

Loď ozdobíte okny. Vytvoříte si vlajky. Nabarvíte hmotu barvou. Přidáte Tylo powder a hmotu vyválíte na tenko a vykrájíte tvary.

 

postup lod

 

Vlajky přilepíte lepidlem na špejle. Zvlníte a přitlačíte, aby lepidlo chytlo. Necháte zaschnout vleže na podložce.

 

postup lod

 

Vlajky ještě můžete barvami domalovat. Malovala jsem bílou barvou namíchanou z těchto pomůcek. Tekutá běloba, trošku vodky, sypkou běloba. Zamícháte a můžete malovat.

 

postup lod

 

postup pirátská loď