PavlavTroubě.cz

Bezlepkový chleba

Bezlepková dieta není nic příjemného a musí se striktně dodržovat. Proto jsem se vydala i touto cestou, abych pomohla těm, kdo tuto dietu potřebují. Tato dieta se nesmí brát na lehkou váhu. Lidé, kteří tím trpí musí jíst vybrané potraviny, které neobsahují lepek, který je obsažen v mnoha surovinách. Lepek v chlebu způsobuje jeho kynutí, proto obyčejné chleby jsou krásně nadýchané a s těstem se lépe pracuje. Lepek v těstě pomáhá těstu kynout. Péct bez lepku vyžaduje hodně trpělivosti a zkušeností. Potraviny neobsahující lepek většinou nakoupíte ve zdravé výživě. Poznáte to tak, že je tam na obale ve složení napsáno neobsahuje lepek nebo přeškrknutá pšenice.

Chleba, který si upečete zabere trošku více času, ale věřte výsledek bude uspokojivý. První fázi si nachystáte ráno a večer budete pokračovat. Kynutí bochánku bude probíhat celou noc v lednici a pečete až na druhý den ráno ve skleněné varné míse. Nebo můžete si na chleba nachystat z večera a pak kynutí těsta přes noc v lednici a ráno budete pokračovat a péct budete až večer. Záleží jak si to pečení nachystáte.

Berte mě jako úplného laika, který má tento chleba vyzkoušen, proto se omlouvám za případné formulace některých slov. Pokud budete mít dotazy nemusím být schopná vám správně odpovědět na všechny vaše komentáře. Předem se omlouvám.

Suroviny

  • 400g bezl. mouka Jizerka nebo Schär Mix B
  • 50g white self-raising (zakoupíte v kauflandu)
  • 50g kukuřičná hladká mouka
  • 2g (malá lžička) sušeného droždí
  • 2 lžíce oleje
  • 30g semínek (slunečnice, dýně, lněné semínko, sezamové semínko)
  • 50g vařící voda na spaření semínek
  • 30g pohanka lámanka
  • 50g vařící vody na zalití pohanky
  • 1 lžička psyllium
  • štamprlka vody do psyllia
  • 12 – 20g soli
  • 100g podmáslí
  • 190g vody + 60g dolívám při hnětení

Z tohoto množství bude asi 800g -1kg zhruba chlebíček. Mouky seženete ve zdravé výživě nebo v některých supermarketech. Místo Schär Mix B můžete použít Jizerku. Nezkoušela jsem péct chleba jen z jedné mouky, vždy jsem použila všechny tři.

Psyllium zakoupíte na e-shopu nebo v lékárně i v menším množství.

Pohanku a droždí i semínka zakoupíte v potravinách.

Postup

 

Pekla jsem dva chleba, tak mám možnost ukázat chleba kulatý i oválný, se semínky a bez semínek. Na každý jsem měla nachystané suroviny zvlášť.

Uděláte si záparu z:

Pokud v chlebu chcete semínka a pohanku lámanku a psyllium musíte si tyto suroviny nachystat jako první, aby se stačili namočit a psyllium nabobtnat. Semínka většinou v těstě sají vodu a pak by vám tam mohla chybět, proto je lepší si je předem namočit. Do jedné misky si dáte semínka a pohanku a zalijete vařící vodou. Pokud v chlebu semínka nechcete, tak si namočíte jen pohanku. Mám vyzkoušen chleba bez pohanky i psyllia, ale můžu říct, že ten chleba byl hutný a neměl tak krásnou strukturu střídky. Proto bez těchto surovin už chleba nepeču. Chlebu prospívá i ten čas, který mu musíte dát.

chleba se semínky a pohankou:

vše uvedeno už v receptu výše

30g semínek

30g pohanky lámanky

100g vařící vody

 

chleba bez semínek s pohankou:

vše uvedeno v receptu výše

30g pohanky lámanky

50g vařící vody

 

psyllium:

Do misky si dáte lžičku psyllia a zalijete štamprlkou vody a necháte nabobtnat.

Semínka a pohanka jsou pěkně nasáknuté vodou. Psyllium má konzistenci želatiny.

Dáte si do hnětací mísy ostatní navážené suroviny a část vody 190g a pak postupně při hnětení přidáváte zbylých 60g vody. Méně nedávejte, i když bude těsto řídké, to vůbec nevadí. Těsto vám bude kynout dlouho a pomalu. Máte za míseno a přendáte do mísy, kterou máte trošku vyolejovanou, aby se lépe těsto pak vyndávalo. Trošku ho v té míse promícháte, aby se nelepilo na stěny a zakryjete sáčkem a necháte 2h kynout na lince. Tento čas dodržte.

Tzv. si to těsto předkynete, aby se kvasinky nastartovali a těsto vám nakynulo. Poté ho přendáte do lednice na pomalé kynutí do večera. Tady na fotce není moc znát rozdíl, ale doma určitě poznáte, že těsto naběhlo.

V lednici mi těsto odpočívalo asi tak 11,5h (dostala jsem se k němu až tak pozdě, ale můžete zkrátit tu dobu jen třeba na 8h to uvidíte na tom těstě) jen si pak dávat pozor na to, že bude v ošatce kynout zase pak v lednici. Vytáhla jsem z lednice a dala si trošku mouky na stůl. Opatrně jsem těsto přendala na stůl a opravdu jen trošku a zlehka jsem popřekládala a vytvarovala bochníček. Nesmíte z toho těsta dostat ty bubliny a tu nadýchanost, proto velmi opatrně. To vám právě udělá na tom chlebu tu pěknou střídku.

Potřela jsem si utěrku škrobem a pak ještě i těsto. Dala do ošatek a nechala asi tak 30 min ještě předkynout na lince a pak do ledničky na noční kynutí. Proč právě utěrku? Protože si doma peču chleba z kvásku a to pšeničný a dodržuji také bezpečnost pro bezlepkové pečení a dávám si pozor, abych měla vše co používám dobře umyté a suroviny a těsto se nedostalo do kontaktu s pšeničnou surovinou. Utěrka trošku navlhla, ale chleba se mi dobře přendával do pečící mísy.

Ráno asi po 8h kynutí v lednici jsem si zapnula troubu a vyhřála v ní i ty zapékací mísy. Nemusíte se řídit těmi časy, ale doporučovala bych, aby opravdu to těsto mělo čas nakynout.

Těsto jsem opatrně vyklopila do mísy, nařezala a pokropila vodou a hned zakryla a do trouby.

Pekla jsem 250°C na 20 min zakryté, poté jsem snížila teplotu na 180°C a ještě jsem pekla kůrčičku asi tak 30 min. Během toho pečení jsem asi 2x stříkala ten chleba i po vytažení jsem ještě pokropila. Ony ty chleby už moc nenaběhnou. Řiďte se také svou troubou, každá peče jinak, ale časy zkuste dodržet.

Doporučené skladování, tak první dva dny v utěrce, ten první krajíček je střídka trošku tvrdší a pak už můžete dát chleba do sáčku. 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články