úvodní stránka - recepty - Jak to všechno začalo s dorty?

Jak to všechno začalo s dorty?

Jak to všechno začalo s dorty? Strašně to letí a je tomu už skoro přes 6 let, kdy jsem začala vypouštět do světa svoje poznatky z pečení. Spadla jsem do toho tak nenadále a rychle, že se vše začalo točit kolem webu a trouby. 

 

Když byly moje holky malé objednávaly se dorty v cukrárnách. Ono to funguje i těď, ale myslím, že doba tlačí cukrárny změnit styl výroby. Chtějí pro své zákazníky i něco jiného než klasiku. Jen je to sériová výroba a nemůžou konkurovat cukrářkám, které se tomu věnují naplno a neustále se zdokonalují. Jejich tvorba sahá až do uměleckých děl. A tady to mě nakoplo se zdokonalovat. Dříve ty dorty vypadaly stejně. Polité čokoládou sem tam krém a marcipánové zdobení. Já chtěla pro holky něco jiného než klasiku. 

 

 

Můj první dort jsem pekla v roce 2002. Je tomu už skoro 17 let. Dříve jsem neměla internet a mou inspirací byli jen časopisy. Koupila jsem si jeden a už to začalo. Holky měli radost, že mají svůj dort. Já byla nadšená, jak se mi to povedlo. Když se na to dívám zpětně a jinýma očima, dorty nic moc. 

 

Dnes je internet zahlcen fotografiemi, radami a recepty. Dnes máte všechno vlastně naservírované až pod nos. Stačí mít po ruce recept a začít. Ono to někdy vypadá zdánlivě jednoduše, ale nemusí se vždy dařit. 

 

Pamatuji si na to jakoby by to bylo dnes, jak jsem pekla korpus na dort. Byla tehdy u mě na návštěvě maminka. Nadšeně jsem jí líčila, že jsem upekla korpus. Vytáhla jsem ho z trouby v domění, že je hotov. Po zapichnutí špejle se zdálo, že už je čas. Vytáhnu ho z trouby, nechám chvíli vychladnout. Měla jsem tehdy na pečení jen jednu otvíratelnou formu, kterou jsem používala na všechno. Nožem jsem projela kolem formy, abych korpus uvolnila. Na povrchu byl pěkně upečený. Oddělávám odnimatelný kruh a co se nestalo? Měla jsem zaděláno na úklid. Korpus se mi vylil na kuchyňskou linku a šinul si to po lince dolů. Sporák, který jsem měla hned vedle o tom ani nemluvím, jak byl celý špinavý. No nic chybami se člověk učí a musela jsem upéct další. 

 

Moje rada zní

 

Pokud budete mít nějaký recept, podle kterého budete péct, zapisujte si různé poznatky. Ono se to bude hodit, když uděláte nějakou chybu. Vždy si nové recepty a jejich postupy zapisuji. Tím si můžu vše upravit a doplnit co chybí.

 

Jak jste začínali vy? Podělte se o své první začátky.

prvni-peceni-dortu