PavlavTroubě.cz

Kynutý knedlík

Není to nic těžkého si doma uvařit svůj kynutý nebo houskový knedlík. Rozdíl mezi kynutým a houskovým knedlíkem je ten, že do houskového přidáváme nakrájenou žemli nebo housku, ale postup a suroviny jsou vesměs stejné.

Suroviny:

  • 1/2 kostky kvasnic
  • 1/2 malé kávové lžičky cukru
  • 250-270 ml mléka (vody nebo půl na půl)
  • 500g mouky (250g hrubá a 250g polohrubá)
  • 2 špetky soli (1 malá zarovnaná kávová lžička)
  • 1 vejce

Postup:

Nachystáme si suroviny, aby měli zhruba pokojovou teplotu. Zvážíme a odměříme. Tady mi na fotečce uteklo vajíčko :-).

Do misky si dáme část mléka nebo vody. Je jedno co použijete můžete dát celé mléko, vodu nebo půl na půl. Přidáme cukr a dáme mléko ohřát, mělo by byt vlažné ne horké. Rozdrobíme do něj půl kostky trvanlivého droždí. Když nemáme a máme droždí vážené tak zhruba odměřit 20g. Promícháme a přidáme tak 2 lžíce mouky a promícháme. Necháme kvásek vzejít cca 20 min. To uvidíte až začne něco dělat. Kvásek na knedlíky pomaleji kvasí a pokud je tam nějaká reakce, tak můžete zamísit.

Do mísy jsme si dali část mouky, sůl, vejce a doprostřed vyběhnutý kvásek a zbytek mléka. Mouku přidáváte postupně, aby se těsto dobře zpracovávalo. Vařečkou promícháme zhruba, aby se všechny přísady spojily. Pokud máme ještě někde suchá místa můžeme trošku navlhčit mlékem nebo vodou. Ne moc, aby jsme to nepřehnali. Máme těsto promíchané a budeme dále pokračovat ve hnětení na pomoučeném stole. Těsto můžete také zamísit v robotu. Není třeba ho špinit jde to rychle i rukou.

Těsto na stole hněteme tak, že lehce dlaní válíme sem a tam. Prostě pracujeme jako s kynutým těstem. Těsto by mělo být hladké. Dáme do mísy a necháme kynout cca 1h do zdvojnásobení objemu toho původního těsta.

Těsto nabylo a můžeme si do něho přidat nakrájenou housku, kterou si malinko postříkáme vodou nebo mlékem. Né moc jen, aby trošku rohlíky nebo houska navlhla.

Udělám si placku rukou a dám housku a zpracuji v kouli. Jde to trošku blbě jak jsou rohlíky či houska vlhká a lepí se to. Můžete si pomoučit stůl vícekrát až to těsto zformujete. Jde to blbě, ale jde. Já jsem si tu housku někdy přimíchala už při prvním zamísení nebo ji tam nemusíte dávat vůbec. To záleží na vás.

Těsto si rozdělíte na dvě části a vytvarujete dvě šišky. Pozor tak velké jak máte velký hrnec. Oni v hrnci nabudou. Knedlíky nevařím ve vodě, ale od jisté doby jen v páře a je to tak lepší. Jestli máte hrnec na vaření v páře nebo takový napařováček na ohřívání knedlíků, tak můžete použít i to. Dávám si na to utěrku nebo hadřík, aby se mi knedlík tolik nepřilepil. Nebo potřít olejem. Šišku nechám kynout asi tak 15-25 minut, podle teploty v okolí. Než mi šiška nakyne tak si postavím hrnec s vodou pro páru a zapnu si ho. Šišku dám na pařáček nebo hrnec pro vaření v páře a vařím takto knedlík po dobu 20 min. Vypnu a dám knedlík vypařit. Musíte ho propíchat vidličkou, aby měla kudy pára odcházet. Pak už jen krájíme a jíme :-).

Rada: Horké knedlíky krájíme nejlépe nití.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články